TITLE

DESCRIPTION

PATRIOTYCZNA PIESZA WYCIECZKA PO LEGIONOWIE KLAS 1-5

W związku ze zbliżającą się kolejną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości dzieci z naszej szkoły udały się na opracowaną przez p. Hanią R. pieszą wycieczkę patriotyczną- grę terenową  po naszym mieście Legionowie. A oto relacja jednego z uczniów: W poniedziałek 25 października 2021r uczniowie naszej szkoły z klas czwartych i piątych wzięli udział w wycieczce patriotyczno – geograficznej. Żeby dojść do wyznaczonych celów musieliśmy korzystać z map. Pierwszym przystankiem był Park Jana Pawła II, który znajduje się bardzo blisko naszej szkoły.  Najpierw, kiedy zatrzymaliśmy się blisko kamienia przy pomniku  Pani Hanna R, ucząca geografii, biologii i przyrody, opowiedziała nam o Papieżu. Potem przeszliśmy pod pomnik Jana Pawła II  i zapaliliśmy znicz. Kolejnym punktem na mapie, który trzeba było odnaleźć, był pomnik Józefa Piłsudskiego na  skwerze przy L.O. im. Marii Konopnickiej. Nauczycielka przedstawiła nam wiele ciekawostek o Marszałku. Zobaczyliśmy też jubileuszową ławkę, która upamiętniała 100 lat nazwy Legionowo. Tuż obok znajdował się pomnik Marii Konopnickiej. Potem wycieczka udała się na poszukiwania Pomnika Polski Walczącej. Pomnik upamiętniający Armię Krajową jest w zupełnie innej części miasta  i znajduje się przy rondzie imienia właśnie tej armii. Bardzo blisko pomnika uczniowie mogli zobaczyć mural upamiętniający Powstanie Warszawskie. Tam też dowiedzieliśmy się wiele o tym wydarzeniu i o tym,  że miejscowości podwarszawskie, min. Legionowo, także brały udział w walce,. Potem dzieci dotarły do ostatniego punktu geograficzno- patriotycznych poszukiwań, czyli miejsca pamięci przy ulicy Jagiellońskiej 30. Znajduje się tam figurka Matki Boskiej i tablica upamiętniająca Wandę Tomczyńską. Była ona porucznikiem Armii Krajowej, ale też  więźniem gestapo, kurierem, uczestniczką powstania. Na tej posesji mieściła się kancelaria sztabu Armii Krajowej, a porucznik Tomczyńska dowodziła nią. Wanda Tomczyńska została honorowym obywatelem miasta Legionowa. Była to bardzo pouczająca, a zarazem przyjemna wycieczka. Łączyła ze sobą wiedzę geograficzną i historyczną, przez co nie była monotonna, a raczej zajmująca i kreatywna. Łukasz O. kl. V b  

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress