TITLE

DESCRIPTION

LIST DYREKTORA DO RODZICÓW

Szanowni Państwo,

wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego, roku trudnego, pełnego niewiadomych i nowych doświadczeń. Reforma szkolnictwa stała się faktem i nadal jeszcze nie wiemy do końca, co czeka nasze dzieci. Jak będzie wyglądał egzamin po zakończeniu szkoły podstawowej, jak będzie wyglądała nowa matura? Wiemy, że gimnazjum zostaje wygaszone, a struktura szkolnictwa to m.in. 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnia branżowa szkoła. Czeka nas wszystkich i dzieci, i rodziców, i nauczycieli trudny czas. Jednego możecie być Państwo pewni  -dokładamy wszelkich starań, aby chaos, który wywołała reforma systemu oświaty, jak najmniej odczuli nasi uczniowie, by nie stracili gruntu pod nogami, by nie stracili poczucia bezpieczeństwa i co najważniejsze, by zostali bardzo dobrze przygotowani do dorosłego życia i potrafili sprostać wyzwaniom przyszłości.

A jaka będzie przyszłość? Co czeka nasze dzieci? - tego nikt nie wie.

Wiemy na pewno, że 60% zawodów, które będą wykonywać jeszcze nie istnieje. Wiemy na pewno, że liczyć się będzie otwartość, gotowość do zmian, umiejętność współpracy, kreatywność, samodzielność, odpowiedzialność, logiczne myślenie, znajomość języków obcych. Wiemy, że należy każde dziecko traktować podmiotowo, doceniać różnorodność, uczyć, budując relacje, aby każdy uczeń traktował swojego nauczyciela jak mentora, jak przyjaciela.

Czy wiedzą o tym polscy nauczyciele?

W naszej szkole na pewno! Jesteśmy szkołą nowoczesną i nowocześnie uczymy! Wciąż poszukujemy nowych rozwiązań, stale się szkolimy, aby być za dzieckiem tylko krok, a nie całą milę lub przepaść. Nowoczesne nauczanie nie polega na używaniu tablic interaktywnych. Zamiana tablicy zielonej na interaktywną nic nie zmienia. Jest to nadal transmisja wiedzy, a nie konstruowanie wiedzy przez uczniów. Nowoczesne nauczanie polega na tym, aby to głównie uczeń działał: zadawał pytania, samodzielnie formułował wnioski, badał, zabierał głos w dyskusji, nawiązywał relacje i stawiał sobie cele. Jestem pewna, że dzieci, które skończą naszą szkołę nie będą w przyszłości nastawionymi na konsumpcjonizm konformistami, ale świadomymi mieszkańcami ziemi, którzy będą kreować naszą rzeczywistość.

Nasza szkoła już dawno odeszła od kultury nauczania, transmisji wiedzy, a weszła w kulturę uczenia. Cały czas dokonujemy zmian, aby nadążyć za rzeczywistością.

Od przyszłego roku szkolnego pojawią się w naszej szkole wyjątkowe trzy sale:

SALA WYZWOLONA WYOBRAŹNIA - pracownia malarska, w której dziecko ma możliwość wyrażania siebie poprzez malowanie. Mały człowiek maluje to, co chce: bez bycia ocenianym i porównywanym, bez zadawania zbędnych pytań: „a co to jest?”, „a dlaczego ten dom jest taki duży?”. Czysta kartka jest placem zabaw. Radość z malowania czerpie się tu i teraz, tak jak czerpie się radość ze spontanicznego tańca. (pomysłodawca malowni - Arno Stern)

SALA CREATIO - miejsce wymiany myśli, współpracy, dyskusji, kreatywnego działania, muzyki, zadawania pytań i szukania odpowiedzi, sięgania do korzeni, iluminacji, poznawania siebie.

SALA PIĘCIU ZMYSŁÓW - miejsce, w którym dziecko poznaje świat z poziomu zmysłów. Tu uczeń będzie uczyć się poprzez aktywne działanie, będzie mierzyć i ważyć, gotować i smakować, badać i wyciągać wnioski, wymieniać myśli i współpracować.

Wprowadzamy:

ocenianie kształtujące - przekazywanie uczniowi informacji w taki sposób, który pomaga mu się uczyć (więcej informacji na szkolnym blogu: www.szkolamilenium.blospot.com) zajęcia: "Kręgi klasowe - jestem, rozumiem, współpracuję "

(język serca w komunikacji - nvc) prowadzone przez naszych psychologów.

Kontynuujemy autorski program wychowania fizycznego wprowadzony w zeszłym roku.

Uczniowie mają zwiększoną liczbę godzin matematyki i przedmiotów przyrodniczych, a także języków obcych ( język angielski w klasie IV - 4 h w klasach V - VI - 5 h, w klasach VII - VIII - 6 h; drugiego języka obcego w klasach IV - VI - 2 h, w klasach VII - VIII - 3 h)

Jak będzie wyglądała organizacja w naszych placówkach w roku szkolnym 2018/19 i później?

2018/19

budynek przy ul. Parkowej: klasy siódme, ósme i trzecie gimnazjum

budynek przy ul. Piłsudskiego : klasy 0 - VI (szósta uczy się wg starej podstawy programowej)

budynek przy ul. Modlińskiej w Jabłonnie: klasy 0 - VI (szósta uczy się wg starej podstawy programowej)

2019/20

budynek przy ul. Parkowej: klasy siódme, ósme i licealne (tak, tak otwieramy liceum !)

budynek przy ul. Piłsudskiego: klasy 0 - VI

budynek przy ul. Modlińskiej w Jabłonnie: klasy 0 - VI

2020/21 i później

budynek przy ul Parkowej - klasa piąta, szósta, siódma i ósma oraz liceum

budynek przy ul. Piłsudskiego - klasy 0 - IV

budynek przy ul. Modlińskiej w Jabłonnie - klasy 0- VIII

A na koniec jeszcze krótko na temat planów związanych z czteroletnim liceum. Planujemy w naszym budynku przy ul. Parkowej 27 b otworzyć liceum z następującymi profilami:

profil lingwistyczno - prawny

- rozszerzony program języków obcych, języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie;

profil lingwistyczno - medyczny

- rozszerzony program języków obcych, biologii i chemii;

profil lingwistyczno - ekonomiczny

- rozszerzony program języków obcych, geografii i matematyki;

profil lingwistyczno - naukowy

- rozszerzony program języków obcych, matematyki i fizyki

Start liceum w roku szkolnym 2019/ 2020 dla absolwentów ośmioletniej szkoły podstawowej.

Zapraszamy do śledzenia naszych dwóch blogów:

www.szkolamilenium.blogspot.com

nieszablonowypolonista.blogspot.com

Niezwykle cenimy sobie współpracę z Państwem, zachęcamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami. Razem twórzmy zgrany team i przyjazne środowisko dla naszych dzieci, bo:

“Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które

trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich

przeżyć i wiele myśli…” Janusz Korczak

Helena Olkucka

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress